Az újságíró archívumából: Erő, humor, lelkesedés
Ma már kideríthetetlen, miért tettem el a jövő számára ezt az 1965. szeptember 19-i, vasárnapi újságkivágást. Ötvenkét esztendeig lapult egy most kibontott dossziéban. Szereplői minden bizonnyal már jó ideje unokák övezte, nyugdíjas pedagógusok, könyvtárosok, talán már nem is emlékeznek a jó fél évszázaddal ezelőtt történtekre. Miként a tudósításból kiderül: jó hangulatú izomerősítő volt a számukra, miközben jót tettek, évfolyamtársnőjük otthonának újjáépítésében segédkeztek.
Erő, humor, lelkesedés – Váratlan segítség
Mintha világéletükben házat építettek volna a Szombathelyi Tanítóképző Intézet népművelési és könyvtáros szakának másodéves hallgatói, olyan szakértelemmel keverik a maltert, rakják a téglát Szanyi József házánál. Két napja érkeztek Likócsra, váratlanul, de nagy kedvvel és lendülettel, hogy osztálytársnőjük, Szanyi Katalin otthona mielőbb elkészüljön. (Szanyiék félig kész házát az árvíz annyira megrongálta, hogy újra kell építeni.)
Tizenöt fiatalember, tizen-kilenc-húszesztendősek. Nem hiányzik belőlük az erő, a jó humor és lelkesedés. Amikor a fényképezőgépet meglátják, az egyik elrikkantja magát;
– Bózsi, vágjál kutúrarcot!
Bózsi, vagyis Keresztúri József és társa a pallón fölfelé igyekeznek egy saroglya homokkal, Nem lehet könnyű, mert ugyancsak megfeszül minden izmuk.
Kálovits Attila bemutatja a társaságot;
– Kétféle nép van itt: dolgozók és riportalanyok!
Az egyik alany máris újságolja, hogy a két nap alatt több csúcsot állítottak fel a homokhordásban. Az első 33 lapát homok volt, amit a Lóki–Nagy-páros vitt a saroglyán. Két perc múltán megdőlt, mert a Major–Milos-kettős negyven, később pedig az „abszolút világcsúcstartó” Antal–Kálovits-pár negyvenöt lapáttal veretlen lett.
Mit csináltak negyvennyolc óra alatt ezek a fiúk? Feltöltöttek a ház alapját. Huszonhárom dömperre való homokot „pusztítottak” el, „felszórtak” háromezer téglát. Megettek; hatvan tojást, tizennyolc liter lecsót, huszonöt kiló kenyeret, ötven liter levest, húsz kiló kolbászt.
Ahhoz, hogy segíthessenek Szanyiéknak, a Szombathelyi (Felsőfokú) Tanítóképző Intézet igazgatója, Szalai József is hozzájárult, két nap szünetet engedélyezett tanítványainak.
Ennyi; akkori szóhasználattal "társadalmi munka", bár számomra akkor is sokkal inkább pillanatkép volt – emberségből. Még ha a szereplők talán csak buliként emlegették sokáig az évfolyam-találkozókon. Az ám: a Szombathelyi Felsőfokú Tanítóképző Intézetet ma már "csak" elődként emlegetik a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ krónikájában.