Beruházás az intelligens, innovatív és fenntartható iparba
Miként Jean-Claude Juncker elnök szeptember 13-án az Európai Unió helyzetéről elmondott beszédében előrevetítette, új iparpolitikai stratégiát terjesztett elő az Európai Bizottság. A stratégia azt célozza, hogy az uniós iparágak a világ élvonalában maradjanak, illetve a világ élvonalába lépjenek az innováció, a digitalizáció és a dekarbonizáció területén.
Az EU megújított iparpolitikai stratégiája átfogó keretbe szervezi az összes korábbi és új horizontális és ágazatspecifikus kezdeményezést, világosan meghatározza minden érintett szereplő feladatait, és kijelöli azokat a fórumokat, amelyek lehetővé teszik az ipar és a civil társadalom számára a jövőbeli iparpolitikai intézkedések irányának meghatározását.
A stratégia legfontosabb új elemei közé tartoznak a következők:
- átfogó kezdeményezéscsomag az ipar kiberbiztonságának megerősítésére
- rendeletjavaslat a nem személyes jellegű adatok szabad áramlásáról
- új intézkedések a körforgásos gazdaság területén
- több kezdeményezés a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok keretszabályozásának korszerűsítésére
- kezdeményezés az EU-ban lefolytatott közbeszerzési eljárások minőségének javítására
- a készségfejlesztési program kiterjesztése új kulcsfontosságú iparágakra
- stratégia a fenntartható finanszírozás területén, amely segíteni fog abban, hogy a magántőke hatékonyabban eljuthasson a fenntarthatóbb beruházásokhoz
- kiegyensúlyozott és progresszív kereskedelempolitika kialakítását célzó kezdeményezések, valamint európai keretrendszer kidolgozása az EU biztonságát vagy közrendjét esetlegesen veszélyeztető közvetlen külföldi befektetések átvilágítására
- a kritikus fontosságú nyersanyagok listájának felülvizsgálata
- új javaslatok a tiszta, versenyképes és összekapcsolt mobilitás térnyerése végett
Európa ipara erős, és számos ágazat vezető szerepet játszik a világpiacon. Az ipar adja az EU exportjának kétharmadát, és 36 millió embernek ad munkát, megélhetést. A 36 millió munkahelyből 1,5 millió 2013 óta jött létre. A versenyelőny megtartása és növelése komoly mértékű korszerűsítést követel. Európa iparának jövője azon múlik, mennyire lesz képes a folyamatos alkalmazkodásra és innovációra, és ennek jegyében mennyire lesz kész folyamatosan beruházni az új technológiákba és élni az egyre nagyobb fokú digitalizáltságból és a kis szén-dioxid-kibocsátású körforgásos gazdaságra való áttérésből fakadó változások adta lehetőségekkel. Ez az oka annak, hogy az ipar a Juncker által vezetett Bizottság politikai prioritásainak középpontjában áll.
A Bizottság minden szakpolitikai területen arra törekszik, hogy lehetővé tegye az ipar számára új munkahelyek létrehozását és Európa versenyképességének növelését, előmozdítsa a tiszta és a digitális technológiákra irányuló beruházásokat és innovációt, és megvédje az ipari átalakulás hatásainak leginkább kitett európai régiókat és munkavállalókat. (A teljes közlemény itt olvasható.)
- Holisztikus stratégia és erős partnerség az új iparosodás korában – tájékoztató
- Európa iparának megerősítése: a legfontosabb kezdeményezések – tájékoztató
- Megújított iparpolitikai stratégia Európa számára
- Melléklet: A fő intézkedésekkel kapcsolatos következő lépések
- Az EU számára kritikus fontosságú nyersanyagok 2017. évi listája